Диван Дан школе

ДАН ШКОЛE

19.мај 2018. године

Растко Немањић, најмлађи син великог жупана  Стефана Немање, брат краљева  Вукана  и  Стефана, српски принц, монах, игуман, књижевник, дипломата и први архиепископ аутокефалне Српске Православне Цркве, ктитор манастира Хиландара – јединог српског манастира на Светој Гори – Свети Сава,  у неколико наврата  је путовао у Палестину, а на повратку са једног од ходочашћа из  Свете Земље 1236. смрт га је затекла у тадашњој бугарској престоници Великом Трнову. У Србији се дан његовог упокојења 27. јануар, прославља као школска слава.

Савине мошти из Трнова у Србију и у манастир Милешеву  пренео је његов братанац, краљ Владислав. Пренос моштију Светог Саве  један је од празника Српске Православне Цркве, један од празника који је посвећен Светом Сави. Српска Православна Црква овај празник слави 19. маја, тако да и ми свечано обележавамо

Дан наше школе

191  годину постојања

школства у Врчину

Наша школа је школа са традицијом. Храм знања, културе, спорта. Мото наше школе је РЕЧ, ДЕЛО, ЉУБАВ!

Овим речима и Химном школе свечано смо најавили програм поводом обележавања Дана школе. Све присутне поздравио је и упутио речи добродошлице, директор школе Добрица Синђелић. Осим пригодног програма, приказан је и први филм о школи, гостима смо поклонили по примерак школског часописа, разгледнице, беџеве  и магнете са мотивима школе.

Велика нам је част али и обавеза  да  наша школа носи тако значајно  име –  име једног од највећих личности српске историје  име Светог Саве.  Трудимо се да будемо достојни  Савиног имена и дела,  јер нас обавезује и даје нам подстрек да сваке године постижемо све боље резултате, а у достизању многобројних циљева и успеха  помажу  нам и многобројни сарадници.  Ове године истичемо и посебно захваљујемо: госпођи  Живадинки Аврамовић, заменици председника Градске општине Гроцка, господину Живадину Митрићу, члану Општинског већа Градске општине Гроцка  задуженом за образовање, господину Радомиру Аврамовићу, председнику Месне заједнице Врчин, господину Радомиру Петровићу, директору Основне школе „Свети Сава“ из  Зворника, Саши Рајковићу, шефу шумске управе „Авала“, корпорацији „Домаћа трговина“ д. о. о. , фудбалском клубу „Врчин“. Посебно смо похвалили  и ученика наше школе Луку Вуковића за изузетна постигнућа у литерарном стваралаштву и веома успешно одржано књижевно вече.

Након доделе захвалница у програму смо слушали нумере: „Жалба“ – текст П. Марш, музика Мирко Шоуц у извођењу хора ученика 2/2 разреда, „Нек свуд љубав сја“ – песма из Белгије и „Девојко мала“ текст Б. Тимотијевић, музика Д. Краљић у извођењу хора Основне школе „Свети Сава“, а композицију „Песма без речи“ – Ф. Менделсона на клавиру је одсвирао Јоко Бугарски ученик 8/3 разреда наше школе. Кроз драмски приказ „Великани српске просвете“ подсетили смо се основних моралних и образовних начела и свечаност смо завршили песмом „Хајде да се дружимо“ – текст Живко Станковић, музика Мирко Шоуц,  у извођењу хора Основне школе „Свети Сава“ и хора ученика 2/2 разреда.

Ове године школа је  расписала меморијални ликовно – литерарни конкурс  „Крантић Јасмина – Јаца“ у коме су учествовали ученици I до IV разреда са својим учитељима и учитељицама. Најбоље радове представили смо на изложбеним паноима у свечаној сали.

Хоровима руководи наст. музичке културе Ива Ивовић

Руководиоци драмске радионице: глумица Тијана Јанковић и учитељица Бојана Теофиловић

Руководиоци ликовне радионице и поставка изложбе: Драгана Гајић и Јелена Козлина

Координатор: Снежана Теофиловић