Екскурзија ученика VII разреда

Екскурзија ученика седмог разреда реализована је 3. и 4. новембра 2024. године. Наша група од 40 ученика, 3 наставнице, 1 водича и докторке паркинг испред школе напустила је у 7:37. Агенција „Vanja Travel“ из Београда се побринула око организације и реализације целе екскурзије, поуздани возач аутобуса се побринуо за безбедност и удобност сваког путника, а од професионалног водича наши седмаци су могли да чују много занимљивих информација о местима која су посетили и науче нешто ново. Током целог пута са нама је била и докторка која на обострану срећу није имала посла.
Прва одредница нашег путовања било је римско археолошко налазиште Феликс Ромулијана (Гамзиград). У пратњи локалног водича ученици су имали прилику да чују предавање о том античком археолошком налазишту. Самостално су прошетали локалителом, направили фотографије и уживали у природи која их је окруживала. Следећа дестинација био је је град Неготин и два музеја. Ученици су, уз пратњу локалног водича, посетили Конак Хајдук-Вељка Петровића и родну кућу Стевана Стојановића Мокрањца. Ученици су имали прилику да чују занимљиве податке о ова два српска великана. После нових сазнања о знаменитостима Србије, наставили смо пут ка нашем крајњем одредишту тог дана, Кладову. У хотел „Ђердап“ у Кладову стигли смо око 16 часова, и веома брзо се сместили у собе, освежили се иотишли у обилазак центра града где су ученици могли да купе сувенире. Затим смо се вратили у хотел где је уследило спремање за журку коју су сви ученици нестрпљиво очекивали. Током вечере смо прославили два рођендана уз свећице и песму, а затим смо отишли у дискотеку. Весело, уз музику која приличи њиховим годинама провели су незаборавно вече.
Други дан је започео буђењем и доручком у 8:30. Након паковања ствари и провере соба кренули смо у посету ХЕ „Ђердап“. Ученици су посетили два одељења хидроелектране и научили интересантне чињенице о начину производње електричне енергије и проласку бродова кроз тај део пловног Дунава. Након те посете, обишли смо средњовековну тврђаву у Кладову Фетислами вратили се у хотел на ручак.
У 12.30 часова напустили смо хотел.Наше даље одредиште био је Лепенски Вир, једно од највећих и најзначајнијих мезолитских и неолитских археолошких налазишта, које датира из старијег каменог доба. Уз веселу атмосферу у аутобусу стигли смо у Лепенски Вир. Најпре смо погледали документарни филм „Лепенски вир“ из 1968. године а потом и збирку Лепенског вира коју чине предмети од кости и рога – игле, удице, спатуле, накит од кости и шкољки као и артефакти од окресаног камена. Најчувенији налази из овог археолошког налазишта су јединствене, монументалне камене скулптуре, чији се риболики изглед везује за усмереност становника на реку.
На путу до Смедерева прошли смо поред Голубачке тврђаве и уживали у панорамском разгледању ове средњевековне тврђаве, а водич нам је испричао неколико занимљивих анегдота везаних за њу. Ученици су слушали и упијали сваку изговорену реч водича, а на често постављана питања од стране водича показали су завидно знање из географије, историје, биологије.
Последња дестинација била је Смедерево, односно тврђава, где смо стигли око 17 часова. Ученици су са великом пажњом слушали легенду о настанку тврђаве од локалног водича. На овај начин су се подсетили и утврдили знање о некадашњој другој српској средњевековној престоници на обали Дунава, коју је деспот Ђурађ Бранковић подигао на почетку своје владавине.
Екскурзија је завршена доласком у Врчин, испред школе у 18:50 часова. Насмејана лица наших ученика била су довољан показатељ родитељима, који су их чекали, да су провели два незаборавна дана.
Екскурзија је у потпуности испунила васпитно-образовне циљеве и задатке. Ученици су упознали тековине од значаја, стваране током веома дугог временског периода, што ће подстаћи изражавање и стваралаштво ових младих људи. Била је ово и прилика да кроз дружење, у опуштеној атмосфери, развијају узајамну солидарност и одговорност, дух заједништва и оптимизма.
Марија Старчевић,
наставница српског језика и стручни вођа пута