Европски дан језика

Европски дан језика слави вишејезичност, толеранцију, отвореност, радозналост и целоживотно учење. Сaвeт Eврoпe oхрaбруje свих 700 милиoнa Eврoпљaнa, грaђaнa 46 држaвa члaницa, дa учe  jeзикe без обзира на године и окружење. Вeруjући дa je jeзичкa рaзнoликoст нaчин зa пoстизaњe вeћeг стeпeнa мeђукултурoлoшкoг рaзумeвaњa и важна компонента бoгaтoг културолошког нaслeђа нaшeг кoнтинeнтa, Сaвeт Eврoпe прoмoвишe вишejeзичнoст у цeлoj Eврoпи.

На иницијативу Савета Европе, Европски дан језика се прославља 26. септембра сваке године од 2001.године, у сарадњи са Европском комисијом.

У нашој школи смо поводом обележавања Европског дана језика имали синергију активности које су ученици реализовали у сарадњи са школском библиотекарком Снежаном Теофиловић и наставницама: енглеског језика Драганом Ристић и немачког језика Александром Гајачки и Ранком Ступар, стални сарадник и администратор школског сајта, фејсбук и интаграм странице школе је учитељица Ана Синђелић.

Натпис добродошлице на ђачком улазу у школу урађен је на неколико европских језика у сарадњи са родитељима и рођацима наших ученика који живе у европским земљама тако да овај натпис имамо на словеначком, бугарском, грчком, румунском, данском, мађарском, енглеском, немачком, шведском језику….

На немачком језику смо честитали рођендан и направили рођенданску торту,

Пошто је наша школа у Еразмус + пројекту „Живи здраво, храни се здраво“ повезали смо циљеве и активности тако да смо на  енглеском језику истражили које су то специфичности у исхрани деце у европским земљама и направили смо пано са здравом храном, на енглеском језику.

А пошто кроз пројекат развијамо и одговоран однос према природи и окружењу урадили смо и вишејезични  натпис „Молимо да не газите траву“

Реализацију свих активности подржао је директор школе Добрица Синђелић

Текст и фотографије Ања Петровић 8/2 председник Ученичког парламента