Светски дан здраве хране

Сваке године ученици наше школе обележавају светски дан здраве хране.Наша школа се  прикључила обележавању овог важног датума, који се обележава у више од 150 земаља, по календару светске здравствене организације.Основни циљ је промоција здравих животних стилова, са посебним освртом на значају здраве, разноврсне и правилне исхране.

Ученици од првог до четвртог разреда су по  одељењима, заједно са тимом родитеља и својим наставницима организовали промоцију здраве исхране. Велики број  родитеља је  учествовао у реализацији ове веома битне теме. Један тим родитеља провео је са децом два школска часа и на очигледним примерима показао значај здраве исхране. Водила се  дискусија о здравој храни, изношењем мишљења ученика о критеријумима шта треба јести а шта не. У томе су им помогли родитељи  који су представили деци зашто је важан правилан избор хране, и у интеракцији са децом направљени су примери здравог јеловника. Истакнут је значај вођења правилне исхране, као и да је неопходно да храна коју уносимо у организам треба да има већу нутритивну него калоричну вредност. Сваки ученик дао је свој став за здрав живот и предлог једног здравог јеловника.Заједнички закључак свих ученика био је да важну улогу у здравој исхрани има свеже воће и поврће, као и маслиново уље, хлеб направљен од целог зрна.Неки родитељи активно су учествовали и на практичан начин, заједно са децом од донетих намирница правили воћне салате, смути, ражњиће са воћем, јежића од крушке и грожђа… Деца су уживала, а и учила истовремено на један много лакши и лепши начин, и сасвим другачији од класичне наставе.

Врата наше школе увек су отворена свим добронамерним родитељима који желе да поделе своја знања и вештине са нама и буду активни учесници наставе, а не само сарадници.Желимо да наши ученици сваки дан из школе понесу нова знања која су стекла на разноврсне начине. Тако ће им дани у школи бити лепи и занимљиви и пуни радости.

Живимо у времену када је правилна исхрана постала једно од најважнијих питања савременог човека. Здравље, човекова радна способност, креативност, ефикасност у раду, добро или лоше расположење условљени су начином исхране. Начин исхране је једини важни одлучујући фактор здравља који је потпуно под нашом контролом. Само ми одлучујемо како ћемо се хранити, а здравом и правилном исхраном сачуваћемо и унапредити своје здравље.

Овом приликом се захваљујемо свим родитељима који су учествовали у овој пројектној активности и тематском дану.

Љиљана Кнежевић