Здрави стилови живота

Ова радионица је осмишљена са циљем да ученицима приближи значај здравих животних навика и подстакне их на активан и здрав начин живота.

Током радионице, ученици су имали прилику да се упознају са разним аспектима здравих стилова живота, укључујући:

1. Здрава исхрана:
    • Ученицима је представљен значај уравнотежене исхране, укључујући конзумацију различитих врста воћа и поврћа, протеина и здравих масти.
    • Објашњено је колико је важно избегавати прерађену храну и шећере, као и значај хидратације.
  2. Физичка активност:
    • Истакнута је важност редовне физичке активности за очување здравља.
    • Ученицима су предложене различите активности које могу укључити у свакодневну рутину, као што су пешачење, вожња бицикла, спортови и вежбе.

Након теоретског дела радионице, уследио је практичан део – прављење воћне салате од сезонског воћа. Ученици су са великим ентузијазмом учествовали у припреми воћне салате, која је обухватала разноврсно воће као што су банане, брескве, трешње, боровнице.

Током припреме салате, ученици су:

• Научили о нутритивним вредностима различитих врста воћа.
  • Развили вештине у припреми здравих оброка.
  • Уживали у заједничком раду и дружењу.

Након дегустације воћне салате, организована је дискусија са ученицима о радионици и активностима које су имали током године. Ученици су поделили своја искуства и мишљења:

• Шта им се допало: Већина ученика је истакла да им се највише допала практични део радионице (огледи, припрема хране), јер су могли активно учествовати и научити како да сами припреме здрав оброк. Такође, похвалили су занимљиве и корисне информације о здравим навикама које су добили.
  • Шта би променили: Неки ученици су предложили да се радионице организују чешће и да се настави са њеном реализацијом сваке године.

Ова радионица је била веома успешна и добро прихваћена од стране ученика, који су изразили жељу да овакве активности буду чешће организоване у будућности.

Учитељица

Ана Синђелић