Светски дан хране 2023.

Светски дан хране један је од најважнијих датума у Календару јавног здравља. Обележава се већ три деценије  у преко 150 земаља света. За датум његовог обележавања, 16. октобар, симболично је узет дан када је основана Светска
организација за храну и пољопривреду (Food and Agriculture Organisation – FAO).

Традиционално,  16. oктобра, ученици наше школе обележили су  СВЕТСКИ ДАН ЗДРАВЕ ХРАНЕ.  Циљ обележавања овог датума је промоција здравих животних стилова, са посебним освртом на значају здраве, разноврсне и правилне исхране. Здраве навике у исхрани се стичу још у најранијем детињству, а поред родитеља и породице највећи утицај приликом успостављања правилне исхране има васпитно-образовна установа, тј. школа.Обележавајући светски дан здраве хране, ученици су донели воће, поврће, мешени хлеб… Час је започет дискусијом о здравој храни, шта треба јести, а шта не. Истакнут је значај правилне и уравнотежене исхране. Закључак ученика био је да важну улогу у здравој исхрани имају воће и поврће, житарице, месо, млеко и јаја, али и да је битно како те намернице комбинујемо, како их спремамо, да треба бирати разноврсне, свеже намирнице, уместо високообрађених, конзумирати што више свежих намирница, да је важно добро испланирати сваку куповину намирница и припрему хране – тако се предупређује стварање вишкова, спречава се пропадање и бацање хране, итд.  Након тога, ученици су поставили сто и заједно ужинали у школској трпезарији.

Учитељица

Слађана Вагић