Екскурзија VII разред

Дводневна екскурзија ученика седмог разреда реализивана је 8. и 9. октобра 2023. године.

Путниправац: Врчин – Смедерево – Сребрнојезеро – Голубац – Лепенскивир – Кладово – ХЕ „Ђердап“ –Неготин – Зајечар – Гамзиград – Врчин

На екскурзију је путовао 51 ученик (7/1 – 19 ученика, 7/2- 16 ученика и 7/3 – 16 ученика). Са ученицима су путовалe њихове одељењске старешине Ранка Ступар, Милена Петровић и Ивана Брашанчевић.

Екскурзију је реализовала туристичка агенција „Vanja Travel“  из Београда.

У 8 сати ујутру кренули смо пут Смедерева где смо обишли чувену тврђаву деспота Ђурђа Бранковића, а затим путовање наставили до Сребрног језера, где је направљена краћа пауза, уз шетњу поред овог бисера Браничевског округа. Следећа дестинација био је Лепенски Вир, уз панорамско разгледање Голубачке тврђаве. После посете Лепенском Виру, једном од највећих и најзначајнијих неолитских налазишта, кренули смо ка Кладову и сместили се у хотел „Ђердап“. После вечере, недалеко од хотела, имали смо организовану дискотеку.

Други дан, након доручка, обишли смо ХЕ „ЂердапI“, а затим смо време доручка провели у шетњи градом. Након ручка, кренули смо пут Неготина, где смо посетили родну кућу Стевана Мокрањца и музеј хајдук Вељка Петровића. Путовање смо наставили ка Зајечару и Гамзиграду. После обиласка чувене царске палате из римског доба „Feliks Romulijanе“, ризнице античких мозаика из раног IV века, кренули смо ка Врчину. Уз једну кратку паузу стигли смо испред школе у 19.30сати.

Екскурзија је протекла без проблема. Са нама су све време пута били туристички водичи испред агенције и докторка. Такође, локални водичи испричали су ученицама интересантне приче о локалитетима и споменицима које смо обишли.